Denumirea produsului (100 gr.)
Lapte si derivateProteine %Lipide %Glucide%Calorii/100gr.
Lapte de vaca integral3,53,54,565
Lapte de vaca degresat3,51,74,950
Lapte de oaie6,07,54,6113
Lapte de capra3,53,74,567
Lapte de vaca batut3,22,95,563
Iaurt din comert3,22,64,054
Lapte praf272440498
Branza grasa de vaca13,09,04,5155
Branza dietetica de vaca18,04,090
Branza de burduf27,427,40,5369
Telemea de oaie18,9241,0305
Telemea de vaca19,420,41,0273
Cascaval25,019,01,0283
Branzeturi topite7,036,00,9366
Carne si derivateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100gr.
Carne de vaca slaba20,42,2104
Carne de vaca grasa12,024,5277
Carne de porc slaba20,46,3142
Carne de porc grasa15,030,0340
Carne de oaie17,012,0181
Carne de miel18,020,0260
Carne de gaina21,06,0142
Carne de pui de gaina20,110,2177
Carne de curca24,58,5179
Carne de gasca semigrasa18,420,0261
Carne de rata19,66,0136
Carne de iepure22,01,0100
Parizer,cremwursti13,026,0295
Salam de Sibiu26,543,4512
Salam de vara20,047,0519
Carnati18,026,9324
Sunca presata24,920,7294
Muschi tiganesc21,626,3333
Leberwurst16,830,1349
Pateu de ficat19,619,5261
PesteProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100gr.
Crap18,92,8104
Salau19,40,483
Stiuca19,10,482
Somn16,818,8224
Scrumbii de Dunare14,225,9299
Calcan17,02,088
Stavrid16,65,1115
Cod19,01,087
Hering18,010,0167
Macrou22,010,0183
Conserve de peste si icreProteine %Lipide %Glucide %Calorii/ 100gr.
Crap in sos tomat10,66,94,3125
Cod in sos tomat14,91,32,985
Heringi in sos tomat16,210,41,8170
Macrou in sos tomat14,510,61,6164
Stavrid in sos tomat15,56,6125
Fileu de macrou de ulei16,220,7259
Heringi in ulei13,728,9325
Sardine in ulei19,321,6280
Icre crap25,03,0130
Icre stiuca27,01,5125
Icre negre (caviar)26,015,0246
Icre Manciuria35,012,0255
Oua/bucataProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Ou de gaina7,0g6,0g0,6g171
Galbenus de ou de gaina16,032,00,3364
Albus de ou de gaina13,00,20,557
Ou de rata7,0g8,0g0,2g104
Legume proaspeteProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Ardei gras verde1,10,22,517
Ardei gras rosu1,30,47,339
Cartofi noi1,70,217,480
Cartofi maturi2,00,1519,088
Castraveti1,30,22,919
Ceapa verde1,00,23,520
Ceapa uscata1,50,28,040
Ciuperci5,00,52,335
Conopida2,80,33,930
Dovlecei0,90,13,218
Fasole verde2,00,25,733
Mazare verde boabe8,40,514,096
Morcovi1,50,38,845
Pastarnac1,40,515,072
Patrunjel radacina1,10,810,053
Rosii1,30,24,827
Praz2,30,49,954
Ridichi de luna0,60,13,819
Ridichi de iarna1,30,14,926
Salata verde1,90,32,922
Sfecla rosie1,30,1943g
Spanac3,50,3225
Telina radacini1,40,35,933
Urzici7,90,77,168
Usturoi7,20,226137
Varza alba1,80,25,833
Varza rosie1,90,25,633
Legume conservateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100gr.
Fasole verde1,10,42,518
Mazare verde6,50,51072
Ghiveci in bulion1,40,53,726
Tomate in bulion1,70,43,123
Vinete in bulion1,00,51,515
Tocana de legume1,06,03,173
Ardei1,28,08,0112
Pasta de tomate5,415,485
Bulion de tomate3,611,662
Legume deshidratateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/ 100gr
Cartofi rondele7,80,477,0350
Ciuperci41,71,730,8313
Morcovi9,01,561,4303
Legume murateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/ 100gr
Castraveti in otet0,61,59
Gogosari in otet0,82,614
Salata de varza rosie1,03,016
Salata de sfecla rosie1,01,08,238
Varza acra1,23,318
Fructe proaspeteProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100gr
Banane1,30,613,466
Caise1,013,057
Capsuni1,01,09,050
Cirese1,00,318,081
Coacaze1,50,610,254
Fragi de padure1,31,09,854
Grapefruit0,50,26,530
Gutui0,50,514,265
Lamai0,90,76,236
Mandarine0,80,18,740
Macese4,11,221,8117
Mere0,30,515,067
Mure1,51,414,177
Pepeni galbeni0,50,15,023
Pepeni verzi0,50,15,425
Pere1,01,016,079
Piersici1,010,045
Portocale0,80,210,147
Prune0,60,121,089
Zmeura1,01,014,071
Struguri2,11,718,098
Visine1,00,514,066
Fructe uscateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Curmale1,90,674,0316
Mere1,01,055,0239
Pere2,40,470,0300
Prune2,50,571,0306
Smochine4,31,358,0267
Stafide2,50,571,0306
Sucuri de fructe si legumeProteine %Lipide %Glucide %Calorii /100g
Suc de mere0,0917,472
Suc de pere0,0214,157
Suc de prune0,0913,756
Suc de zmeura0,1612,351
Suc de struguri0,1320,083
Suc de tomate1,05,025
CompoturiProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Compot de caise0,514,059
Compot de cirese0,415,565
Compot de gutui17,070
Compot de mere0,317,573
Compot de pere0,220,585
Compot de piersici0,616,168
Compot de prune0,415,364
Compot de visine0,415,565
Compot de struguri0,519,080
Leguminoase uscateProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Fasole boabe23,01,747,7303
Linte boabe25,01,952,0333
Mazare boabe21,51,953,0323
Produse derivate din cerealeProteine %Lipide %Glucide %Calorii/100g
Paine de grau alba7,50,452,0247
Paine de grau intermediara7,50,748,0234
Paine de grau neagra8,41,248242
Paine de secara12,41,767,7344
Paine graham9,11,051,0256
Cornuri, chifle8,20,457,1271
Faina de grau11,81,472,0356
Faina de secara8,91,274,6353
Faina de porumb9,61,772,1351
Orez decorticat8,11,275,5354
Gris9,40,975,9358
Fulgi de ovaz13,66,363,3374
Paste fainoase obisnuite10,90,675,6360
Paste fainoase cu ou10,22,279,1386
Biscuiti8,29,574,0425
Fructe oleagenoaseProteine %Lipide %Glucide %Calorii/ 100gr
Arahide25,844,515,7584
Alune curatate12,063,017,0705
Masline negre20;035;07;2437
Masline verzi12,5108,1177
Nuci21,059,03,7650
GrasimiProteine %Lipide %Glucide %Calorii/ 100g
Smantana2,530,03,1302
Unt6,074,02,0721
Untura de porc0,299,6927
Ulei de floarea soarelui100930
Ulei soia100930
Margarina82,5767
Continutul nutritiv al alimentelor